ط ز

راهنمای صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی


در این مقاله قصد داریم تا مراحل صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی را در سامانه خدمات الکترونیکی قضایی ارائه دهیم. اما پیش از آن لازم است تا درباره لزوم گرفتن گواهی سوء پیشینه صحبت نماییم.

در سامانه خدمات الکترونیکی قضایی می توانید برای ثبت اظهارنامه الکترونیکی نیز اقدام نمایید که درباره آن به تفصیل در مقاله « ثبت اظهارنامه قضایی » صحبت کردیم.

سوء پیشینه در لغت به معنای بدی پیشینه یا سابقه است و در صورتی که فردی در گذشته مرتکب جرمی شده باشد ، تحت شرایطی که در قانون مجازات اسلامی بیان شده است ، این امکان وجود دارد که در سابقه فرد درج شده باشد .

زمانی که فردی مرتکب برخی از جرایم که قانونگذار در قانون نام برده است بشود و مجازات آن اعمال گردد در پیشینه و سابقه کیفری فرد ثبت می گردد .


لزوم گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه


از اکثر افراد در طول زندگی به دلایل مختلفی گواهی عدم سوء پیشینه درخواست می شود ، مخصوصا در مواقع استخدام علی الاصول کارفرما و مخصوصا دستگاه های اجرایی و مراکز دولتی و غیره از فرد داوطلب در هنگام گزینش این گواهی را درخواست می کنند .

اما سوالی که اغلب در این خصوص مطرح است این است که ، آیا امکان صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی قابل دریافت است یا خیر ؟ که در اینجا به بررسی این موضوع می پردازیم .

به همین دلیل در این مقاله راهنمای کاملی از گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی و اینکه آیا امکان گرفتن عدم سوء پیشینه به صورت اینترنتی وجود دارد یا خیر و همچنین به مراحل دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در مراجعه حضوری می پردازیم .


آیا امکان صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی وجود دارد ؟


برای پاسخ به این سوال که آیا امکان صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی وجود دارد یا خیر ، باید ابتدا گفت که گواهی عدم سوء پیشینه گواهی است که سابقه و پیشینه کیفری افراد در آن درج می گردد .

منظور از سابقه کیفری سابقه ای است که مربوط به جرم است ، یعنی اگر فردی عملی انجام دهد که در قانون جرم شناخته شده است و برای آن مجازات یا کیفر تعیین گردد و حکم محکومیت وی صادر شده باشد و این جرم از جرایمی باشد که موجب درج در سوء پیشینه است ، به عنوان سابقه کیفری در گواهی عدم سوء پیشینه نوشته می گردد .

این گواهی به درخواست متقاضی از سوی دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس + 10 صادر می گردد .

البته امکان صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی نیز امکان پذیر است و کسانی که متقاضی گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه به صورت اینترنتی هستند ، با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیک قضایی ( سامانه ثنا ) می توانند درخواست خود را ثبت کنند .

آنچه مسلم است صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی از اتلاف وقت ، انرژی و هزینه متقاضی جلوگیری می کند . به همین منظور قوه قضاییه به تازگی این امکان را برای متقاضیان فراهم آورده است .


مراحل صدور گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی


قبل از بررسی نحوه صدور گواهی عدم سوء پیشینه باید گفت که امکان دریافت این گواهی هم از طریق مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا پلیس +10 و هم از طریق اینترنتی امکانپذیر می باشد . برای گرفتن گواهی سوء پیشینه اینترنتی باید اقدامات ذیل را به ترتیب انجام داد :

1- وارد سامانه خدمات الکترونیک قضایی به آدرس اینترنتی https://adliran.ir/ شوید .

2- بعد از آنکه وارد صفحه اصلی سامانه شدید از منوی سمت راست صفحه و در قسمت سرتیتر اطلاع رسانی ، گزینه ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه را انتخاب کنید .

 

گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی

 

3- در این قسمت باید کد ملی و رمز شخصی خود را وارد کرده و سپس گزینه مرحله بعد را فعال کنید .

 

گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی

 

4- در این زمان برای تلفن همراه شما یک رمز موقت ارسال می شود که بعد از درج آن در قسمت مشخص شده باید گزینه ورود را انتخاب کنید .

 

گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی

 

5- حالا وارد صفحه کاربری شخصی خودتان شده اید و می توانید نام و نام خانوادگی خود را در قسمت چپ صفحه ملاحظه کنید . برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی باید گزینه درخواست جدید را فعال کنید .

 

گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی

 

6- در آخرین مرحله یک سوال از شما پرسیده می شود آیا با درخواست گواهی سوء پیشینه جدید موافق هستید ؟ در صورت اطمینان گزینه بله را انتخاب کنید .

 

گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی

 


مراحل گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه به صورت حضوری


گفته شد که امکان دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت حضوری نیز وجود دارد . برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت حضوری باید مراحل ذیل انجام شود :

1 – فردی که درخواست صدور گواهی عدم سوء پیشینه را دارد باید ابتدا به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه نماید .

2-  ارائه مدارک از جمله : ( اصل شناسنامه – اصل کارت ملی فرد متقاضی  –  عکس بيومتريک با مشخصات معین – معرفي نامه از محل كار يا تکمیل فرم درخواست – همراه داشتن كد پستي 10 رقمي ) به دفتر مذکور .

3- پرداخت هزينه هاي زیر از طریق دستگاه کارتخوان مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی صورت می گیرد. هزینه های لازم برای صدور گواهی عدم سوء پیشینه باید بر طبق تعرفه از سوی مراجعین پرداخت شود .

4- تکمیل فرم درخواست گواهی عدم پیشینه و ارائه آن به دفتر خدمات انتظامی .

در آخر بعد از اتمام همه اقدامات فوق و پرداخت هزینه پست گواهی عدم سوء سابقه به آدرس متقاضی بعد از چند روز ارسال می گردد  .


موارد درج در گواهی عدم سوء پیشینه


بسیاری از افراد نگران این موضوع هستند که صرف شکایتی در دادگاه یا دادسرا در پیشینه آن ها مطلبی درج گردد که در واقع بدین صورت نیست که هر شکایت و هر موضوعی در پیشینه کیفری افراد درج گردد.

صرفا مواردی که سوء پیشینه محسوب می گردد ، طبق قانون مجازات اسلامی عبارتند از :

الف – هفت سال در محكوميت به مجازات هاd سالب حيات و حبس ابد از تاريخ توقف اجراي حكم اصلي در سابقه درج نخواهد شد .

ب – سه سال در محكوميت به قطع عضو ، قصاص عضو در صورتي که ديه جنايت وارد شده بيش از نصف ديه مجني عليه باشد ، نفي بلد و حبس تا درجه چهار .

پ – دو سال در محكوميت به شلاق حدي ، قصاص عضو در صورتي که ديه جنايت وارد شده نصف ديه مجني عليه يا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج .

لازم به ذکر است در غير مواردی که در فوق بیان شد که در پيشينه كيفري محكوم درج مي شود سایر موارد در گواهي های صادره از مراجع ذی ربط منعكس نمی گردد ، مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعيين يا بازنگری در مجازات .