5/5 - (1 امتیاز)

مهریه زن ناشزه


در این مقاله قصد داریم تا به موضوع مهریه زن ناشزه بپردازیم. اما پیش از آن بهتر است درباره تعریف نشوز و قوانین مهریه اطلاعات لازم را ارائه دهیم. اینکه در چه صورت به زن مهریه تعلق می گیرد؟ اینکه آیا در صورت نسوز بودن زن مهریه ای به او تعلق می گیرد یا خیر؟

به محض اینکه زن با مرد ازدواج می‌کند می‌تواند هم مهریه خود را به صورت کامل از مرد بگیرد یا اینکه آن را به صورت کامل ببخشد و هم می‌تواند بخشی از مهریه خود را از مرد بگیرد و باقی آن را ببخشد.

به عبارت دیگر، زن می‌تواند به محض عقد هر گونه تصرفی در مهریه خود انجام دهد. اما آیا این قانون به این معناست که مهریه همیشه و در هر حالتی به زن تعلق می‌گیرد؟ حتی اگر زن ناشزه باشد؟

در مقاله « زن ناشزه » توضیح دادیم که نشوز یعنی چه و به چه زنی می گویند ناشزه.

حال در این مطلب ( مهریه زن ناشزه ) قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا به زن ناشزه نیز مهریه تعلق می گیرد ؟ اما پیش از آن لازم است تا کمی درباره قانون مهریه و تعریف نشوز بپردازیم تا حق مطلب به خوبی برایتان ادا شود.


مهریه ؛ مهم‌ترین حقوق مالی زن در قانون


پیش از اینکه به مقوله « مهریه زن ناشزه » بپردازیم بهتر است بدانیم که مهریه چیست و قوانین مربوط به آن چگونه است .

همانطور که اشاره کردیم مهریه حق زن است . او می تواند هر گونه تصرفی در مهریه خود داشته باشد.

در واقع مهریه مهم‌ترین حقوق مالی زن در قانون است که به محض عقد نکاح به او تعلق می‌گیرد.

حتما شما هم هنگام خواستگاری و مراسم های پیش از ازدواج از بزرگترها شنیده اید که می‌گویند: “کی مهریه رو گرفته و کی داده؟”.

در صورتی که زن به محض اینکه با مرد عقد کرد می‌تواند مهریه‌اش را تمام و کمال از او دریافت کند و حتماً نباید منتظر بماند تا روزی از مرد طلاق بگیرد. به هر حال پرداخت مهریه زن، دینی است بر گردن مرد که باید در طول زندگی مشترک با زن یا هر زمان که او درخواست کرد به او بپردازد.

به عبارت دیگر ، اینکه تصور کنید که مهریه فقط هنگام طلاق قابل دریافت است سخت در اشتباهید.

طبق قانون، مهریه حق زن است و او به محض عقد می‌تواند هر زمان که بخواهد آن را از مرد دریافت کند. حال این سوال برای بسیاری از آقایان پیش می‌آید که آیا زن در هر شرایطی حتی زمانی که ناشزه باشد هم می‌تواند مهریه‌اش را دریافت کند؟ آیا مهریه به زن ناشزه تعلق می‌گیرد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مهریه و انواع آن می توانید به مقاله « انواع مهریه » رجوع نمایید.


زن ناشزه کیست؟ آیا مهریه به زن ناشزه تعلق می‌گیرد؟


پیش از اینکه به مقوله « مهریه زن ناشزه » بپردازیم بهتر است بدانیم که زن ناشزه کیست ؟

زن ناشزه در قانون خانواده ، زنی را میگویند که حقوق ناشی از ازدواج را که برای شوهر حاصل شده ایفاء نکند. در مقابل ناشزه لغت مطیعه (فرمان‌بر) به کار می‌رود.

نشوز زوجه مختص عدم برقراری رابطه‌ جنسی نیست بلکه نشوز به همه‌ اموری که شرعاً بر عهده‌ زوجه در مقابل زوج واجب می‌باشد است.


آثار نشوز زن در مقابل شوهر


پیش از اینکه به مقوله « مهریه زن ناشزه » بپردازیم بهتر است بدانیم که آثار نشوز در مقابل شوهر چگونه است . اگر زنی اقدام به نشوز کند با آثار زیر مواجه خواهد شد:

  • در دوره‌ نشوز به زن نفقه تعلق نمی‌گیرد.
  • در صورت نشوز، مرد می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور حکم بر تجویز ازدواج مجدد بنماید.
  • اگر مرد در دوره‌ نشوز، همسر خود را طلاق دهد، شرط تنصیف دارایی که معمولاً در نکاح نامه درج می‌شود، اجرا نمی‌گردد.

بنا بر شرط مندرج در عقدنامه، اگر مردی بدون دلیل موجه همسر خود را طلاق دهد، مرد مکلف است تا نصف دارایی خود را که بعد از ازدواج برای او حاصل‌شده، به زن منتقل کند. اگر مردی در دوره‌ نشوز، همسرش را طلاق دهد از انجام این شرط معاف است.

زمانی که زن و مرد با یکدیگر عقد می‌کنند نسبت به یکدیگر مسئولیت‌هایی دارند. از مهم‌ترین مسئولیت‌هایی که مرد نسبت به زن در زندگی مشترک دارد می‌توان به پرداخت مهریه و نفقه اشاره کرد.

مهم‌ترین مسئولیتی هم که زن نسبت به مرد در زندگی زناشویی دارد، تمکین از مرد است. اما تمکین از مرد یعنی چه؟

در واقع تمکین از مرد به دو نوع عام و خاص تقسیم می‌شود. منظور از تمکین عام، اطاعت از شوهر در برابر مسائل کلی زندگی مانند محل سکونت است و منظور از تمکین خاص روابط زناشویی است. به زنی که از شوهر خود تمکین نکند اصطلاحاً زن ناشزه می‌گویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله « زن ناشزه کیست » رجوع نمایید.


حکم مهریه زن ناشزه


حال که متوجه شدید زن ناشزه کیست، وقت آن رسیده است که بدانید حکم مهریه زن ناشزه چیست؟

از آن جایی که مهریه مهم‌ترین حقوق مالی زن است و زن می‌تواند به محض عقد آن را از مرد دریافت کند، در صورتی که زن ناشزه باشد باز هم مهریه به او تعلق خواهد گرفت.

در واقع ناشزه بودن زن سبب از بین رفتن حق مهریه او نخواهد شد. تنها چیزی که در صورت نشوز بودن زن به او تعلق نمی‌گیرد نفقه او است.

در این حالت نیز مرد باید بتواند با اسناد و مدارک لازم به دادگاه خانواده مراجعه کرده و ناشزه بودن زن خود را به دادگاه اثبات کند تا حق گرفتن نفقه از او سلب گردد.