به این نوشته چند امتیاز میدهید؟

هزینه طلاق توافقی به عهده چه کسی است ؟


در این مقاله قصد داریم تا درباره این موضوع که هزینه طلاق توافقی به عهده کدام یک از زوجین است صحبت کنیم. اصولاً هزینه‌هایی مانند هزینه طلاق توافقی که در آن هر دو طرف دعوا در نتیجه نهایی شریک هستند، تبدیل به یک چالش در بین آنها می‌شود.

با اینکه نام توافقی روی این نوع طلاق گذاشته شده است، با این وجود دردسرها و مراحل اخذ آن کمتر از سایر انواع طلاق‌ها نبوده و کاربران بایستی نسبت به اثبات ادعاهای خود مدارکی مستندی را ارائه نمایند. مخصوصاً اگر خواهان اولیه زوجه بوده باشد.


هزینه طلاق توافقی یک دغدغه همیشگی


در میان دردسرهای سرسام‌آور اذیت کننده طلاق، هزینه‌های آن نیز یکی از مشغله‌های فکری بزرگ برای زوجین است. چه هزینه طلاق توافقی و چه هزینه‌های مربوط به سایر انواع طلاق ها در صورت نداشتن آگاهی و عدم برنامه‌ریزی می‌تواند تبدیل به یک معضل شود. برخلاف تصور برخی از افراد این هزینه‌های آن قدرها هم کم نبوده و در مجموع می‌تواند عدد قابل توجهی باشد.

در این مقاله قصد داریم هم به این موضوع بپردازیم که هزینه طلاق توافقی با چه کسی است و هم در کنار آن اقسام مختلف هزینه‌های این نوع طلاق را نیز بررسی کنیم.


موارد هزینه طلاق توافقی


قبل از بررسی جزء به جزء مربوط به هزینه طلاق توافقی بایستی یک قاعده کلی درباره هزینه دادرسی در دادگاه را مورد بررسی قرار دهیم. طبق قانون هر دادرسی و دادخواست که تسلیم دادگاه می‌شود نیاز به پرداخت هزینه خواهد داشت که این هزینه به عهده خواهان می‌باشد.

خواهان کسی که درخواست را ارائه می‌نماید. تعیین هزینه دادرسی در پرونده‌های مختلف بسته به نوع پرونده و شرایط آن تعیین می‌شود.

در یک تقسیم‌بندی کلی این هزینه برای دادخواست‌های مالی و غیر مالی با هم تفاوت دارد که دادخواست طلاق توافقی جزء دادخواست‌های غیر مالی محسوب می‌شود و نرخ آن نیز بر اساس نرخ دادخواست‌های غیر مالی تعیین می‌شود.

اما چه مواردی در تعیین هزینه طلاق توافقی تاثیرگذار می‌باشند. در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد :


هزینه وکیل طلاق‌


مانند هر نوع پرونده حقوقی دیگر طلاق توافقی نیز نیاز به اخذ و استفاده از خدمات وکیل دارد. هزینه وکیل یکی از موارد مربوط به هزینه طلاق توافقی می‌باشد. هزینه‌های مربوط به وکیل در شهرها و مراکز مختلف با هم تفاوت دارد.

علاوه بر شهرها هر کدام از وکلا نیز برحسب تجربه و میزان تخصصی که دارند، هزینه متفاوتی را از کاربران درخواست می‌نمایند. برای تعیین عهده‌دار هزینه وکیل طلاق توافقی بایست به توافق میان طرفین بازگردیم.

معمولاً زوجین در این مواقع از قبل توافقی با هم انجام داده‌اند. به طور معمول هم هزینه وکیل میان دو نفر به صورت مساوی تقسیم می‌شود. حال اگر هر کدام به صورت مجزا اقدام به اخذ وکیل نموده باشند، هزینه وکیل به صورت مجزا پرداخت خواهد شد.


هزینه دادرسی


دومین عامل اصلی و تاثیرگذار در هزینه طلاق توافقی مربوط به هزینه دادرسی است. این هزینه که اتفاقاً یک هزینه عمده در چنین طلاق‌هایی محسوب می‌شود نیز بر اساس توافق پرداخت می‌شود.

زوجین بر حسب شرایط و توافق صورت گرفته از قبل و با مشورت با وکیل طلاق خود نسبت به تقسیم این هزینه بین خود اقدام می‌نمایند. از این گذشته در صورتی که هیچ توافقی از قبل روی پرداخت هزینه دادرسی نداشته باشید، به صورت خودکار این هزینه به عهده کسی خواهد بود که دادخواست با نام او صادر شده و خواهان تلقی گردد.

تعیین هزینه دادرسی هم به عهده دادگستری بوده و هر ساله نرخ مشخصی برای آن در نظر گرفته می‌شود.


هزینه ثبت طلاق توافقی


طلاق هم مانند ازدواج باید در دفترخانه به ثبت برسد. از این رو هزینه دفترخانه برای ثبت طلاق نیز جزئی از موارد هزینه طلاق توافقی خواهد بود که بایستی طرفین برای پرداخت آن برنامه داشته باشند.

هزینه دفترخانه‌ها در طلاق توافقی بستگی به شهرها و دفترخانه‌ها کمی با هم متفاوت است. در حال حاضر این هزینه از 200 هزار تومان شروع شده و 350 هزار تومان متغیر است. روز به روز هم نرخ این هزینه برای کاربران در حال افزایش است.


هزینه مشاوره خانواده در دادگاه


طبق قوانین جدید که در حمایت از حقوق خانواده به تصویب رسیده است افراد قبل از صدور رأی طلاق بایستی در جلسه‌های مشاوره با مشاور حقوقی طلاق شرکت نمایند. هزینه مشاوره هم جزئی از موارد هزینه طلاق توافقی تلقی می‌گردد. این هزینه بسته به چند مورد مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

  • بسته به شهر محل سکونت
  • بسته به سابقه و تجربه مشاور
  • بسته به مدرک تحصیلی و سطح کار مشاور. مشاور لیسانس، فوق لیسانس و دکتری هزینه‌های مختلفی را برای کاربران در بر دارد.

اینها موارد تاثیر گذار در تعیین هزینه مشاور می‌باشند. کسانی که در حال برنامه‌ریزی برای هزینه طلاق توافقی خود هستند می‌توانند مقدار دقیق این هزینه‌ها را با تماس با دادگاه و قسمت مشاوره قبل از طلاق دریافت نمایند.