4/5 - (1 امتیاز)

شرایط ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی چگونه است؟


در این مقاله قصد داریم تا به شرایط ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی بپردازیم. پس چنانچه قصد ازدواج با مرد تبعه خارجی دارید و نمی دانید که برای این ازدواج چه شرایطی باید داشته باشید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نکاح و ازدواج نوعی عقد قلمداد می‌شود که بر طبق آن هر دو طرف می‌توانند شخصی را تا جایی که مخالف با قواعد امری نباشد، برگزینند. از همین رو، بر طبق قانون این اختیار به زنان اصیل ایرانی داده شده است تا زمانی که انتخاب آنها با قواعد امری مخالف نباشد، در ازدواج عملکردی آزادانه داشته باشند.

ازدواج با اتباع بیگانه از جمله این اختیارات است. اما از آنجایی که ممکن است در این نوع ازدواج امنیت داخلی کشور به دلیل ورود یک عنصر خارجی به آن تحت تاثیر قرار گیرد، قانون گذار چند شرط برای این کار در نظر گرفته است که طرفین باید پیش از شرایط نکاح به این شروط توجه داشته باشند.

لازم به ذکر است، مسئله دین اتباع خارجی نیز در امر شرایط نکاح مطرح است. قانون گذار در این قسمت نیز شروطی را اعلام کرده است که باید پیش از عقد بدان توجه شود.


شرایط نکاح زن ایرانی


بر طبق قانون اجازه ازدواج زنان ایرانی با مرد خارجی بر عهده دولت است. چنانچه زنان ایرانی بدون کسب اجازه از دولت به نکاح چنین مردانی در آیند، دادگاه ایران هیچ گونه عملکردی در قبال آنان نخواهد داشت.

بر طبق آیین نامه زناشویی بانوان ایرانی با اتباع بیگانه غیر ایرانی این اجازه به وزارت کشور داده شده است تا پروانه ازدواج زنان ایرانی با مرد خارجی را صادر کند.


مسئله دین : یکی از شرایط ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی


یکی از شرایط ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی دین زوجین است. در صورتی که زن ایرانی مسلمان باشد و مرد تبعه خارج به دینی دیگر گرایش داشته باشد، ازدواج آنها از دید قانون ممکن نیست. مگر اینکه زوج در ادامه راه دین مبین اسلام را برگزیند.

اما در صورتی که زن ایرانی بدون توجه به قانون کشور، به نکاح مردی غیر مسلمان در آید، دادگاه های ایرانی هیچ گونه عملکردی در قبال آن‌ها نخواهند داشت. زیرا از دید دادگاه‌های کشور این شرایط نکاح نافذ نیست.


مدارک لازم برای صدور پروانه ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی


در نخستین گام باید زن و مرد درخواستی مبنی بر تقاضای صدور پروانه زناشویی از سوی وزارت کشور داشته باشند.

در گام بعدی گواهینامه‌ای از مرجع رسمی کشور مرد در رابطه با عدم ممنوعیت ازدواج با زن ایرانی و به رسمیت شناختن این نکاح صادر خواهد شد.

چنانچه متقاضی بنا به دلایلی قادر به تهیه این گواهینامه نباشد، این امکان وجود دارد که وزارت کشور بدون دریافت گواهینامه و با اخذ رضایت از زن، پروانه زناشویی را صادر نماید.


بررسی شرایط ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی


در صورتی که مرد تبعه خارج مسلمان نباشد، باید گواهی و یا استشهاد تشرف به دین اسلام را ارائه دهد.

در مواردی که زن تقاضا داشته باشد، وزارت کشور مدارک دیگری از مرد تبعه خارج درخواست می‌کند. این مدارک شامل موارد ذیل می‌باشند:

– گواهی نامه‌ای مبنی بر متاهل و یا مجرد بودن مرد. این گواهی نامه از مراجع رسمی محلی و یا ماموران سیاسی و کنسولی متعلق به کشور مرد تبعه خارج تهیه می‌شود.

– گواهی نامه عدم محکومیت کیفری و نداشتن سوء پیشینه . این گواهی نامه نیز از مراجع رسمی محلی و یا ماموران سیاسی و کنسولی کشور زوج گرفته می شود. در شرایطی که مرد تبعه خارج در کشور ایران اقامت داشته باشد، گواهی عدم سوء پیشینه کیفری از مرجع مرتبط در داخل کشور تهیه می‌شود.

– گواهی وجود استطاعت و مکنت زوج از دیگر مواردی است که زن ایرانی می‌تواند درخواست نماید. این گواهی باید مثل گواهی‌های فوق از مراجع محلی یا ماموران سیاسی و کنسولی کشور مرد تبعه خارج تهیه شود. علاوه بر اینکه زن می‌تواند تعهدنامه‌ای طلب کند که بر اساس آن مرد متعهد شود در صورت بدرفتاری، ترک و یا طلاق، نفقه زن و اولاد و سایر حقوق مربوط به آنها را پرداخت نماید.


عملکرد وزارت کشور در شرایط ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی


با استناد به قوانین کشور و بر طبق مسائل مورد تائید وزارت کشور در زمینه حسن انجام وظایف زوج، این اختیار به زن داده شده است تا تضمینی مناسب و محکم از مرد طلب نماید.

حسن رفتار، انفاق در طول مدت زناشویی، تامین مایحتاج زوجه، تامین واجبات مالی فرزندان تحت حضانت زوجه و پرداخت هزینه مراجعت همسر مطلقه تا محل سکونت در موارد تفریق از جمله رایج ترین وظایفی است که مرد در قبال زن دارد و زوجه می‌تواند تمامی و یا برخی از آنها را از همسر تبعه خارجی خود طلب کند. لازم به ذکر است که این فرم‌ها، تعهدنامه‌ها و ضمانت نامه‌ها از سوی وزارت کشور تامین می‌شود.

بر طبق قانون، وزارت کشور می‌تواند با موافقت وزیر خارجه کشور به ماموران سیاسی و کنسولی ایران در خارج از مرز و همچنین استانداری‌ها و فرمانداری‌ها این اختیار را دهد که در صورت پیروی از مقررات آیین نامه، پروانه زناشویی را در محل صادر نمایند و در ادامه مراتب را به ثبت احوال کشور اعلام کنند.


موارد مهم پس از بررسی شرایط ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی در صورت اجازه وزارت کشور


چنانچه زن ایرانی با تبعه خارجی ازدواج نماید، تابعیت زوجه برقرار خواهد ماند. مگر در شرایطی که بر اساس قوانین کشور زوج، بر اساس ازدواج تابعیت کشور شوهر به زن تحمیل شود که البته در این شرایط هم تابعیت زن با تمامی امتیازات و حقوق پس از فوت و یا جدایی مجددا برقرار خواهد شد. فقط کافیست تا زن درخواستی همراه با ورقه تصدیق فوت شوهر و یا سند طلاق را به وزارت خارجه تحویل دهد.

در صورتی که بر اساس قوانین تابعیت کشور زوج، زن در میان حفظ تابعیت اصلی و یا تابعیت زوج حق انتخاب داشته باشد و بخواهد تا از تابعیت کشور همسرش برخوردار شود، میتواند با در دست داشتن عللی موجه تقاضای خود را به وزارت خارجه کشور ببرد. اگر تقاضانامه کتبی از علل مناسب و مطلوبی برخوردار باشد، امکان دارد تا وزارت خارجه با این درخواست موافقت نماید.

در صورتی که زن‌های ایرانی با ازدواج، از تابعیت خارجی برخوردار شوند، از حق داشتن اموال غیر منقول که موجب سلطه اقتصادی خارجی می‌شود، محروم خواهند شد.