2.8/5 - (5 امتیاز)

حکم زندان برای نفقه


در این مقاله قصد داریم تا درباره حکم زندان برای نفقه اطلاعات جامع و کاملی را برای شما عزیزان ارائه دهیم. همان طور که می دانید نفقه از وظایف مرد خانواده است که درقبال زن و فرزندان خود به عهده اوست.

در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که اگر مردی در پرداخت نفقه کوتاهی کند چه حکمی برای وی صادر می شود؟ آیا حکم زندان برای نفقه وجود دارد ؟

پیش از اینکه به بررسی حکم زندان برای نفقه بپردازیم بهتر است تا کمی درباره موضوع نفقه صحبت کنیم. اینکه زن تحت چه شرایطی مستحق دریافت و یا عدم دریافت نفقه بوده و مرد تحت چه شرایطی ملزم به پرداخت آن و یا مستحق عدم پرداخت آن می‌باشد.


سوالات متداول در خصوص نفقه و حکم زندان برای نفقه


سوالات مهمی که در مورد نفقه وجود دارند از موارد ذیل می‌باشند:

۱. زوجه در چه صورتی مستحق دریافت نفقه از جانب زوج می‌باشد؟

۲. زوج در چه صورتی می‌تواند از پرداخت نفقه خودداری کند؟

۳. در صورت نپرداختن نفقه توسط زوج، زوجه می‌تواند چه اقدامی انجام دهد؟

۴. آیا زوجه می‌تواند در صورت عدم دریافت نفقه از سوی زوج از تمکین خودداری کند؟

۵. نفقه زوجه شامل چه مواردی می‌باشد؟

برای دانستن پاسخ هر یک با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.


نفقه به چه معناست؟


نفقه در لغت به معنی هزینه و خرجی است . نفقه در قانون مدنی به معنای تامین نیازهای شناخته شده‌ی زن در عرف است.

تامین مسکن، لوازم منزل، لباس، مواد غذایی، هزینه‌های درمان بیماری و بهداشت خانه و خانواده جزء نفقه به شمار ‌می‌رود که قانون برای نفقه مقدار معینی در نظر نگرفته است و نفقه باید متناسب با عرف و شأن زن خانه ازطرف مرد پرداخت شود.


نفقه زوجه شامل چه مواردی می‌باشد؟


قانون مدنی در خصوص اینکه نفقه زوجه شامل چه مواردی می‌شود، ماده ۱۱۰۷ را در نظر گرفته است.

طبق این ماده نفقه زوجه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زوجه مانند مسکن، لباس، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت و یا احتیاج وی به واسطه نقصان یا مرض.

منظور از نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زوجه این است که مرد موظف است همه نیازهای زن را بر اساس عرف جامعه برطرف کند.

همچنین در صورتی که زن به مواردی احتیاج داشته باشد که خارج از عرف است، اما متناسب با شأن وی باشد ، باز هم زوج موظف به تأمین این موارد خواهد بود.

به عنوان مثال اگر زن از خانواده ای باشد که عادت به داشتن خادم داشته باشد، مرد باید برای زوجه خادم بگیرد.

در صورتی که مرد از پرداخت نفقه خودداری کند، زن چه اقدامی می‌تواند کند؟

طبق ماده 1115 قانون مدنی :

اگر شوهر از پرداخت نفقه خودداری کرد زن حق دارد با ارائه دادخواست مطالبه نفقه به دادگاه مراجعه کند و دادگاه نیز مکلف است میزان نفقه زن را بر مبنای وضعیت زن و با شأن خانوادگی او تعیین و شوهر را به پرداخت آن الزام نماید.

برای مشاهده چند نمونه دادخواست در خصوص مطالبه نفقه به مقاله « نمونه دادخواست مطالبه نفقه » مراجعه نمایید.


ماده قانونی حکم زندان برای نفقه


طبق ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده، هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود.

تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.

تبصره ـ امتناع از پرداخت نفقه زوجه‌ای که به موجب قانون مجاز به عدم تمکین است و نیز نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی مشمول مقررات این ماده است.

مرد وظیفه دارد که نفقه همسر و نفقه فرزند خود را بپردازد، در صورت عدم پرداخت نفقه توسط زوج، باید یک راه و یا قانونی باشد که او را ملزم به پرداخت نفقه کنیم؛ در غیر این صورت تعیین و تاکید بر این حقوق بی‌فایده خواهد بود.

در قوانین کشور ما مردی که وظیفه نفقه دادن را ترک کند مرتکب جرم «ترک انفاق» خواهد شد و مجازات حبس در انتظار وی می‌باشد. چنین زوجی مجرم است و برای مدتی بین سه ماه و یک روز تا پنج ماه زندانی خواهد شد.

در این مورد زوجه‌ای که همسر وی هزینه‌های معمول زندگی او را تامین نمی‌کند و حاضر به پرداخت نفقه نمی‌باشد، می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و الزام شوهر خود را به انجام وظیفه شرعی و قانونی او یعنی پرداخت نفقه درخواست کند.

در این صورت دادگاه میزان نفقه را مشخص می‌کند و زوج را ملزم می‌کند تا مخارج زندگی همسر خود را بر اساس آنچه دادگاه در حکم خود آورده است، تامین کند.

در صورتی که شوهر از پرداخت نفقه همسر خود امتناع کند یا در صورت صدور حکم محکومیت او توسط دادگاه، اجرای حکم به دلیل ناتوانی مالی مرد در پرداخت نفقه ممکن نباشد یا الزام او به تامین نفقه ممکن نباشد، زن حق این را خواهد داشت که به دلیل عدم پرداخت نفقه و عدم امکان الزام کردن شوهر به پرداخت آن، از دادگاه تقاضای طلاق کند.


در چه صورتی زن مستحق دریافت نفقه نخواهد بود؟


شرایط دریافت نفقه از سوی زوج در صورت عدم تمکین زوجه تغییر می‌کند.

این به این معنا می‌باشد که اگر عدم تمکین زن بدون عذر موجه برای دادگاه ثابت شود، مرد می‌تواند از پرداخت نفقه امتناع کرده که در این مورد زن از دریافت نفقه محروم خواهد شد.

پس در مورد استحقاق زن به دریافت نفقه به این نتیجه می‌رسیم که، زن برای دریافت نفقه باید از شوهر خود تمکین کند و در غیر این صورت مرد می‌تواند از پرداخت نفقه خودداری کرده و پرداخت نفقه را مشروط به تمکین زوجه کند.

بر همین اساس زن برای دریافت نفقه باید در همه حال از شوهر خود تمکین کند که البته این در صورتی است که درخواست‌های مرد بر خلاف قوانین نباشد و عرف اجتماعی را مورد توجه قرار دهد.

همچنین از موارد تمکین زن به شوهر می‌توان به حق تعیین محل سکونت و مسکن به وسیله مرد اشاره کرد.

در مبحث نفقه باید به این مورد توجه داشت که، نفقه مختص عقد دائم می‌باشد و در نکاح موقت زن حق نفقه ندارد، مگر اینکه نفقه در عقد شرط شده باشد و یا اینکه عقد مبنی بر آن جاری شده باشد و یا طرفین در همان ابتدا نسبت به آن توافق کرده باشند.