5/5 - (1 امتیاز)

آیا حذف نام همسر از شناسنامه امکانپذیر است ؟


در این مقاله قصد داریم تا درباره امکان حذف نام همسر از شناسنامه صحبت خواهیم کرد. چنانچه قصد دارید نام همسر اول خود را از شناسنامه خود پاک کنید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

از جمله قوانین موجود در طلاق، حذف نام همسر از سجلی زن و مرد است. ازدواج از ارزشی‌ترین اقدامات جهان اسلام است که ضمن فراهم کردن بستری آرام و پر امنیت برای افراد، به بقای نسل و افزایش جمعیت منجر می‌شود.

ازدواج راهی برای سعادت و خوشبختی است. اما متاسفانه گاهی اوقات ازدواج به راهی خوش ختم نمی‌شود و زوجین تصمیم می‌‌‌‌‌گیرند پس از مدتی زندگی از یکدیگر جدا شوند. قانون گذار در این رابطه به نظر زوجین احترام می‌گذارد و به منظور همسو شدن با آنان، قوانینی برای حفظ حقوق زن و مرد تعیین کرده است.


لزوم حذف نام همسر از شناسنامه


اکثر زوجین پس از طلاق علاقه‌ای به بودن نام همسر سابق خود در شناسنامه ندارند. قانون گذار به این نظر افراد احترام گذاشته است و شرایطی را برای زنان و مردان پس از طلاق در نظر گرفته است که با توجه به این شرایط و قوانین می‌‌‌توان نام همسر سابق را از سجلی حذف نمود.

باید به این نکته توجه داشت که حذف نام همسر سابق از شناسنامه با قوانین و جزئیاتی همراه است. تعداد افرادی که تمایل دارند پس از طلاق نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کنند بسیار زیاد است. زیرا با هر بار باز کردن شناسنامه و رویت نام همسر سابق خود، به یاد روزهای تلخ و سخت جدایی خود می‌افتند. به همین دلیل است که به دنبال راهی برای حذف این نام از شناسنامه خود می‌گردند.

اگر تمایل دارید تا در مورد حذف نام همسر از شناسنامه اطلاعات جامعی به دست آورید، در ادامه مقاله با ما همراه شوید.


آیا تهیه المثنی برای شناسنامه منجر به حذف نام همسر از شناسنامه خواهد شد؟


عده ای از افراد بر این باورند که در صورت مفقودی شناسنامه قبلی و درخواست شناسنامه‌ای جدید اطلاعات پیشین شناسنامه حذف خواهد شد. در صورتی که واقعیت خلاف این تصور است.

آخرین نکاح، اخرین طلاق، بذل مدت و تعدد همسر از مواردی است که در شناسنامه المثنی نیز انعکاس داده خواهد شد. تنها در شرایطی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، امکان حذف نام همسر از شناسنامه امکان پذیر است.


شرایط حذف نام همسر از شناسنامه


قانون این امکان را فراهم کرده است که افراد بتوانند پس از طلاق نام همسر خود را از شناسنامه پاک کنند. به طور کلی دو شرط برای حذف نام همسر در نظر گرفته شده است که این شروط عبارتند از:

۱- در صورتی که طلاق غیرمدخوله شناخته شود.

۲- در صورتی که پس از طلاق، متقاضی ازدواج جدید خود را در یکی از دفاتر رسمی ازدواج به ثبت رساند.


مراحل حذف نام همسر از شناسنامه


در ماده ۳۳ قانون ثبت احوال به این موضوع پرداخته شده است. بر طبق ماده ۳۳ قانون ثبت احوال و قوانین مربوط به ان افرادی که به دنبال حذف واقعه ازدواج از شناسنامه خود هستند، می‌توانند با ارائه مدارک لازم به اداره ثبت احوال کشور نسبت به این موضوع اقدام نمایند.

برای این کار متقاضی باید اصل و یا کپی طلاق نامه و همچنین دادنامه طلاق غیر مدخوله را به اداره ثبت احوال و یا دفاتر دولت تحویل دهند و در ادامه برای درخواست صدور شناسنامه جدید اقدام کنند. سپس مراجع ذی ربط با صدور شناسنامه جدید بدون قید ازدواج پیشین موافقت خواهند کرد.


طلاق غیر مدخوله به چه معناست؟


در صورتی که در مدت زمان عقد و ازدواج، دخول انجام نشده باشد و زن باکره مانده باشد، قانون مراتب حذف نام همسر از شناسنامه را پس از طلاق فراهم خواهد کرد. برای این کار زوجه موظف خواهد شد تا به دستور دادگاه به پزشکی قانونی مراجعه نماید تا در ادامه در صورت باکره بودن وی، گواهی بکارت اخذ شود.


چه کسانی می‌توانند برای حذف نام همسر از شناسنامه اقدام کنند؟


۱- همان طور که پیشتر گفته شد، افرادی که پس از طلاق به آنها دادنامه طلاق از نوع غیر مدخوله ارائه شود، می‌توانند نسبت به حذف نام همسر خود اقدام کنند.

۲- علاوه بر این مورد، در صورتی که زنان و مردانی پس از طلاق، ازدواج مجدد داشته باشند، می‌توانند پس از ثبت ازدواج مجدد خود در شناسنامه به وسیله دفاتر رسمی ازدواج، نسبت به حذف نام همسر پیشین خود اقدام به عمل آورند.

بدین ترتیب اداره ثبت احوال و دفاتر رسمی دولت با درخواست متقاضی موافقت خواهند کرد تا در ادامه با قبول درخواست تعویض شناسنامه متقاضی، ازدواج و طلاق گذشته وی از شناسنامه حذف شود. در نتیجه تنها واقعه موجود در شناسنامه جدید همان ازدواج آخر خواهد بود. با این کار پس از آگاهی همسر جدید نسبت به ازدواج پیشین می‌توان نسبت به حذف اسم همسر قبلی اقدام کرد.

بدین ترتیب افرادی که مشمول این شرایط هستند، می‌توانند به منظور تهیه شناسنامه المثنی بدون درج ازدواج و طلاق قبلی خود به یکی از ادارت ثبت احوال کشور مراجعه نمایند.


مزایای حذف نام همسر از شناسنامه


عده‌ای بر این باورند که قانون حذف نام همسر سابق از شناسنامه خالی از اشکال نیست، اما قطعا مزایای آن بیشتر از معایبش است. زیرا این کار موجب کاهش بار روانی بر روی شخص خواهد شد. زیرا در بسیاری از موارد افراد ملزم هستند برای پیگیری کار خود شناسنامه را به سایرین تحویل دهند که این مسئله موجب آشکار شدن خصوصی‌ترین مسائل مربوط به زندگی انها خواهد شد.

مسائلی که شاید شخص هیچ تمایلی به آشکار شدنش نداشته باشد. لذا با حذف نام همسر سابق از شناسنامه می‌‌توان تا حد زیادی از آشکار سازی این جور مسائل جلوگیری کرد.


آیا در صورت فوت نیز می تواند اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه کرد؟


شاید این سوال برای عده‌ای از افراد مطرح شده باشد که آیا امکان حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله این کار ممکن است!

در صورتی که متقاضی پس از فوت همسر خود ازدواج جدیدی داشته باشد، می‌تواند پس از مراجعه به اداره ثبت احوال و انجام مراحل قانونی آن، نسبت به حذف نام همسر فوت شده اقدام کند.