به این نوشته چند امتیاز میدهید؟

توقیف خودرو برای کشف حجاب


با توجه به افزایش روز افزون توقیف خودرو برای کشف حجاب بر آن شدیم تا به طور کامل به این موضوع و رفع آن بپردازیم.

چنانچه خودروی شما نیز به دلیل کشف حجاب توقیف شده و می خواهید نحوه رفع توقیف خودرو برای کشف حجاب را بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

یکی از مسایلی که مورد بحث و جدل بسیاری در عموم مردم قرا گرفته این است که خودرو حریم شخصی محسوب شده و افراد می توانند در حریم شخصی خود هر عملی را انجام دهند.

نتیجه این بحث و جدل ها این شد که مجلس شورای اسلامی، قانون صیانت از حجاب و عفاف را مطرح و در این قانون بیان کرد که خودرو حریم شخصی نیست.

همچنین مقرر شد که پلیس امنیت اخلاقی می تواند با مشاهده هرگونه بد حجابی یا کشف حجاب در خودرو اقدام به برخورد قانونی مانند تعهد کتبی، جریمه نقدی و توقیف خودرو برای کشف حجاب نماید.


آیا توقیف خودرو برای کشف حجاب قانونی است؟


اختلاف نظرهای مختلفی درباره این موضوع میان افراد جامعه وجود دارد و بسیاری از افراد تذکرات مذکور را منافی حقوق شهروندی و آزادی افراد در حریم شخصی خویش می دانند.

اما واقعیت این است که پس از تصوی قانون صیانت از عفاف و حجاب، داخل خودرو حریم شخصی محسوب نشده و افراد بایستی کلیه شئونات اسلامی را در آن رعایت کنند.

قانون گذار در ماده 5 قانون حمایت از امرین به معروف و ناهیان از منکر چنین مقرر داشته است:

 در اجرای امر به معروف و نهی از منکر نمی توان متعرض حیثیت، جان، مال، مسکن، شغل و حریم خصوصی و حقوق اشخاص گردید، مگر در مواردی که قانون تجویز نماید.

در سطر آخر این ماده مواردی را که قانون این اجازه را به مامورین داده است را احصا نموده است و تذکر و برخورد قانونی را مجاز نموده است. از طرفی دیگر خودرو مکان شخصی نمی باشد که مشمول تذکرات نگردد.

از این رو طبق قانون صیانت از عفاف و حجاب، افرادی که کشف حجاب یا بی حجابی یا اعمال دیگری که در این قانون است را نقض نمایند، دارای ضمانت اجرا می باشند.


نحوه شناسایی افراد خاطی


یکی از تدابیر پلیس امنیت اخلاقی در مورد افرادی که در خودرو اقدام به بدحجابی یا کشف حجاب نموده و یا آلودگی صوتی ایجاد می کنند، استقرار مامورین نامحسوس در سطح شهر است.

مامورین مذکور در صورت مشاهده هر گونه ناهنجاری در خودرو موظف هستند که شماره پلاک خودرو را ثبت نمایند. سپس از طرف پلیس امنیت به افراد خاطی پیامک مبنی بر کشف حجاب ارسال و از آن ها خواسته می شود که در زمان اعلام شده در پیامک به پلیس مراجعه نمایند.

چنانچه راننده خودرو از این دستور سر پیچی نماید، پلیس امنیت به منظور توقیف خودرو برای کشف حجاب به آدرس افراد مراجعه می کند.

در صورتی که آدرس راننده تغییر نموده باشد و اداره راهنمایی رانندگی را از این موضوع مطلع نکرده باشد، تخلف اتفاق افتاده در خودروی مزبور ثبت و هنگام فروش و یا انتقال خودرو اقدامات لازم برای توقیف خودرو برای کشف حجاب اعمال خواهد شد.

توجه داشته باشید که مامورین نامحسوس پلیس امنیت، اجازه تذکر و اعمال قانون را به صورت مستقیم ندارند، بلکه صرفا وظیفه آنان ثبت تخلفات و ارسال آنها برای پلیس امنیت جهت تماس با خاطیان می باشد.


جریمه کشف حجاب در خودرو


حال که با نحوه توقیف خودرو برای کشف خجال آشنا شدید، بهتر است میزان جریمه ناشی از آن را نیز بدانید.

  • چنانچه کشف حجاب برای بار اول صورت گیرد، پلیس امنیت اخلاقی به یک پیامک اخطاریه و تذکر به راننده ماشین بسنده می کند.
  • اگر برای بار دوم کشف حجاب در خودرو صورت گیرد، خودروی مذکور به صورت الکترونیک یا سیستمی توقیف می شود. توقیف سیستمی خودرو به معنای منع تردد و منع هر گونه اقدامات اداری نقل و انتقال خودرو به مدت مقرر ۱۵ روز می باشد. در این مدت لازم است که جریمه های خودرو و بیمه ماشین پرداخت شود.
  • اما اگر برای بار سوم این اتفاق رخ دهد، پس از ارسال سومین پیامک از طرف پلیس در خصوص عدم توجه به رعایت حجاب در خودرو به مدت ۷ روز خودرو توقیف می شود و منع تردد دارد. در این مرحله از فرد خاطی خواسته میشود که منتظر تماس ماموران پلیس باشد. پس از تماس تلفنی پلیس با فرد خاطی دو راه به او پیشنهاد میشود. یکی انتقال خودرو به پارکینگ پلیس و دیگری توقیف خودرو در پارکینگ منزل شخص به همراه قفل چرخ هوشمند. در صورت پذیرش مورد اول خودرو به پارکینگ پلیس منتقل می شود. و پس از گذشت یک هفته شخص میتواند با در دست داشتن قبض پارکینگ و پس از طی مراحل ترخیصی خودرو ، خودرو را از توقیف در آورد.

ترخیص خودرو از پارکینگ و رفع توقیف خودرو برای کشف حجاب


پس از پایان مدت توقیف خودرو برای کشف حجاب، راننده میتواند به همراه مدارک شناسایی خود و مدارک خودرو مانند پرداخت خلافی خودرو و معاینه فنی و بیمه به اداره پلیس مراجعه کند و پس از پرداخت هزینه پارکینگ ، خودرو را ترخیص کند.

در واقع هزینه پارکینگ به عنوان بخشی از جریمه برای راننده در نظر گرفته شده است. به همراه نداشتن هر کدام از این مدارک منجر به تعویق ترخیص خودرو میشود. در ضمن راننده باید تعهد کتبی مبنی بر عدم ارتکاب مجدد جرم نیز بدهد.

پس از گذراندن مراحل فوق، توقیف خودور برای کشف حجاب رفع می گردد. لازم به ذکر است که رسیدگی پرونده بر اساس شماره پلاک خودرو در روزهای زوج یا فرد انجام می گیرد.


آیا میتوان به پیامک کشف حجاب اعتراض کرد؟


چنانچه قصد دارید تا بنا به هر دلیلی به پیامک کشف حجاب اعتراض کنید، بایستی بدانید که در انتهای پیامکی که برایتان ارسال می شود یک لینک قرار داده شده که از طریق آن می توانید به پیامک کشف حجاب اعتراض کنید.

البته بنا به گفته های پلیس فراجا تنها پس از ارسال اولین پیامک اخطار امکان اعتراض وجود دارد و در صورت تکرار مجدد کشف حجاب و دریافت دومین پیامک خودرو به صورت سیستمی توقیف میشود.

لازم به ذکر است که برای پیگیری و اعتراض به صورت حضوری می توانید به کلانتری یا مرکز پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود بروید و فرم اعتراض را پر کنید.