به این نوشته چند امتیاز میدهید؟

لزوم تقسیم بندی  طلاق


در این مقاله قصد داریم تا انواع طلاق را مورد بررسی قرار دهیم. سپس به تعریف هریک پرداخته و بررسی می کنیم که در چه موردی مرد می تواند پس از طلاق به زندگی مشترک رجوع کند ؟

بنا به قانون طلاق را می توان به دو نوع طلاق رجعی و طلاق بائن تقسیم بندی نمود . به عبارت دیگر قانون در شرایطی این امکان را پیش بینی کرده است که مرد بتواند با رجوع از طلاق ، به زندگی مشترک با همسرش ادامه دهد ؛ اما در مواردی هم طلاق بائن است و امکان رجوع از طلاق برای مرد وجود ندارد .

به همین دلیل قصد داریم به بررسی این سوال بپردازیم که طلاق بدون رجوع چیست و در چه مواردی نمی توان از طلاق رجوع کرد ؟ بنابراین در این مقاله به بررسی انواع طلاق ، طلاق رجعی و طلاق بائن و طلاق بدون رجوع خواهیم پرداخت .


انواع طلاق


بر اساس قانون مدنی طلاق زن و مرد ، یکی از مهمترین روش های انحلال عقد ازدواج می باشد . به موجب قانون طلاق را می توان به انواع و اقسام مختلفی تقسیم بندی کرد . امروزه طلاق از طرف زن ، طلاق از طرف مرد و طلاق توافقی از جمله انواع مختلف طلاق هستند .

اقسام طلاق بر اساس اثری که خواهد داشت را می توان به سه دسته تقسیم نمود .

۱- طلاق رجعی :

به این معناست که در زمان عده می توان از طلاق رجوع کرد . به دلیل اینکه رابطه زناشویی با این طلاق کاملا از بین نرفته است .

۲- طلاق بائن :

بر خلاف طلاق رجعی ، در طلاق بائن با انجام طلاق رابطه زناشویی پایان می یابد و زن و شوهر کاملا از هم جدا می شوند . لذا زن می تواند بدون نگه داشتن عدّه با دیگری ازدواج کند . همچنین ، اگر زن و مرد بخواهند دوباره به زندگی مشترک برگردند باید دوباره عقد کنند .

۳- طلاق خلع و مبارات :

نوع سوم از طلاق ، طلاق خلع و مبارات است که یکی از انواع طلاق بائن است . طلاق خلع و مبارات یعنی طلاقی که طرفین به علت کراهتی که از هم دارند جدا می شوند . در این طلاق که زن مالی را به مرد می بخشد تا مرد را به طلاق دادن راضی کند ، تا زمانی که از این مال رجوع نکرده باشد ، طلاق بائن محسوب می شود .


تفاوت طلاق رجعی و طلاق بائن


همانگونه که اشاره شد ، یکی از تقسیم بندی های مربوط به طلاق ، تقسیم آن به طلاق رجعی و طلاق بائن است . این دو نوع طلاق با هم متفاوت اند و تفاوت آن نیز در خصوص امکان رجوع مرد از طلاق می باشد .

به عبارت دیگر ، در طلاق رجعی ، مرد می تواند در طول مدت عده زن از طلاق رجوع نماید و مجددا با همسر خود زندگی کند .

اما طلاق بائن اینگونه نیست و مرد پس از اینکه همسر خود را طلاق داد ، دیگر نمی تواند به همسرش رجوع کند .


طلاق بدون رجوع


همانگونه که گفته شد در طلاق بائن ، مرد دیگر نمی تواند در طول مدت عده طلاق به همسرش رجوع کند . به عبارت دیگر ، طلاق بائن ، نوعی طلاق بدون رجوع محسوب می شود . حال قصد داریم به بررسی انواع طلاق بدون امکان رجوع بپردازیم و بگوییم که در چه صورت طلاق بدون رجوع است ؟


انواع طلاق بدون امکان رجوع


بر اساس ماده 1145 قانون مدنی انواع طلاق بدون رجوع عبارتند از :

– طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود ؛

– طلاق زن یائسه ؛

– طلاق خلع و مبارات ؛ مادم که زن به عوض رجوع نکرده است ؛

– سومین طلاق که پس از سه وصلت متوالی به عمل آید .

در مواردی که ذکر شد طلاق بدون امکان رجوع است یا همان طلاق بائن است و مرد دیگر نمی تواند در مدت عده به زن رجوع کند . بنابراین با صورت گرفتن طلاق ، رابطه زناشویی میان زوجین نیز به طور کلی قطع می شود .