به این نوشته چند امتیاز میدهید؟

راههای اثبات خیانت همسر


در این مقاله قصد داریم تا راههای اثبات خیانت همسر را برای شما عزیزان ارائه دهیم. لازم به ذکر است که چنانچه شما نتوانید خیانت همسر خود را ثابت کنید قادر به طلاق نخواهید بود.

هدف از ارائه این مقاله کمک به افرادی است که همسرشان به آن ها خیانت کرده اما نمی دانند چگونه خیانت همسر خود را برای ارائه دادخواست طلاق ثابت نمایند.

در مقاله « طلاق به دلیل خیانت » به تفصیل به موضوع خیانت و تقاضای طلاق به دلیل خیانت همسر پرداختیم.

در این مطلب قصد داریم تا به سوالاتی از این قبیل که چگونه رابطه نامشروع همسرم را اثبات کنم؟ چه مجازاتی در انتظارش هست؟ فرایند طرح شکایت را چگونه باید آغاز کنم؟ پاسخ دهیم. پس چنانچه قصد دارید پاسخ این سوالات را بدانید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.


خیانت ، زنا و رابطه نامشروع


پیش از بیان راههای اثبات خیانت همسر لازم است، ابتدا باید میان خیانت، روابط نامشروع کمتر از زنا، و زنا تفکیک قائل شد.

خیانت مفهومی عام است که شامل روابط نامشروع کمتر از زنا، زنا و حتی تعاملات نامشروع زن یا مرد با زن یا مرد بیگانه می شود.

برای مثال ممکن است مردی با زنی بیگانه صرفاً اقدام به ارسال پیام و نهایتاً گفتگوی تلفنی خارج از ضوابط عرفی و قانونی کنند که این خود نوعی مصداق خیانت به همسر است که البته اثبات آن فرایند پیچیده ای است.

روابط نامشروع عناوین کمتر از زنا شامل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (همبستر شدن یا همخوابگی بدون انجام دخول) را شامل می شود که قانونگذار مجازات تعزیری شلاق تا ۹۹ ضربه برای آن پیش بینی کرده است.

و در نهایت زنا که در خصوص زن و مرد متاهل و با داشتن شرایط مقرر در قانون مجازات اسلامی فصل حدود، زنا محصنه یا غیر محصنه با مجازاتی متفاوت پیش بینی شده است.که عبارت است از رابطه جنسی میان زن و مردی که علقه زوجیت میان آنها وجود ندارد.


دلایل اثبات خیانت همسر


حال که تفکیک میان اصطلاحات خیانت، روابط نامشروع کمتر از زنا و زنا را دانستیم به سراغ دلایل اثبات خیانت، روابط نامشروع یا زنا پرداخته می شود.

تفکیکی که از همین ابتدا میان دلایل اثبات جرم خیانت باید قائل شد، میان بینه شرعی شامل اقرار، شهادت شهود و ادله قضایی مثل علم قاضی، امارات قضایی از قبیل پرینت پیامک، پرینت تماس یا حتی فیلم و عکس را شامل می شود.


الف- اقرار


اقرار فرد خطاکار دلیل دیگری برای اثبات خیانت محسوب می شود. در تعریف صریح اقرار آمده است اخبار شخص به ارتکاب جرم از جانب خود .

به این ترتیب زن یا مردی که مرتکب خیانت در رابطه مشترک شده ممکن است یا با طرح شکایت همسر علیه ایشان یا اینکه شخصا موضوع را اقرار کند.

البته شخصی که قصد اقرار به زنای محصنه در این خصوص را داشته باشد، قاضی تلاش می کند که شخص اقرار کننده، از اقرار خود پشیمان شود. در واقع اصل بر عدم تحقیق و جستجو در جرایم منافی عفت است و شخصی که قصد اقرار به کرده خود را دارد، تلاش می شود تا ایشان را نسبت به عواقب اقرار به زنا آگاه و ایشان را منصرف کنند.

اما شخصی که خواهان اقرار به زنا و خیانت به زندگی مشترک است باید چهار مرتبه با کیفیتی که قانون پیش بینی کرده است، اقرار کند که مرتکب زنا محصنه شده است.


ب- شهادت شهود


شهادت شهود نیز دلیل دیگری برای اثبات خیانت محسوب می شود، اما شهادت شهود در جرم زنا یا حتی رابطه نامشروع، مشمول شاهد شرعی می شود که باید دارای ۹ شرط مقرر در ماده ۱۷۷ قانون مجازات اسلامی باشد. از جمله عدالت، عدم اشتغال به تکدی گری، ذینفع نبودن در دعوا و … است.

شرایط دیگری که شهود شرعی برای شهادت بر زنا باید داشته باشند این است که چهار مرد یا سه مرد به همراه دو زن، از طریق شنوایی یا بینایی، ارتکاب زنا توسط متهم را دیده یا شنیده باشند.

در واقع صرف اینکه شهود شهادت دهند « که ما دیدیم این زن و مرد رفتن در خانه یا اینکه ما می دانستیم در آن خانه کسی غیر از این دو نفر نبوده » که هیچ یک شهادت شرعی محسوب نمی شود . اما بعنوان مطلع می توان اظهارات ایشان را شنید و کمک کننده علم قاضی باشد.


ج- علم قاضی


قاضی نیز می تواند با بهره گرفتن از شهادت شهودی که واجد شرایط شاهد شرعی نیستند، همچنین شنیدن اظهارات مطلعین و سایر ادله و امارات قضایی به این علم پیدا کند که میان متهمین رابطه نامشروع زنا برقرار شده است که البته قضات کمتر در جرائم منافی عفت صرفاً به علم خود متکی شده تا حکم بر محکومیت متهم به زنا یا زنای محصنه دهد.


د- امارات قضایی


یکی از دلایل اثبات خیانت همسر می توان به امارات قضایی اشاره نمود. به هرگونه نشانه در جهت اینکه مرجع قضایی به تحقق جرم یا عدم تحقق آن علم پیدا کند، اماره قضایی گفته می شود.

به عنوان مثال زنی مدتی به همسرش مشکوک شده است و تلاش می کند تا شواهد و مدارکی پیدا کند که شوهرش وارد رابطه نامشروع با زنی غریبه شده است. به پیامک های شوهرش دسترسی پیدا می کند و سریعاً اسکرین شات گرفته و برای خود ارسال می کند.

با گرفتن پرینت از آنها و داشتن شرایطی از قبیل خوانا بودن شماره ارسال کننده و محتوایی پیام، بعنوان یک اماره قضایی برای اثبات خیانت محسوب شده و می تواند مستند طرح شکایت قرار گیرد.

در مثالی دیگر، مردی عکس های نامربوط از همسرش را به همراه مردی غریبه می بیند که این خود می تواند بعنوان یک اماره قضایی به منظور اثبات بزه رابطه نامشروع کمتر از زنا مورد استناد قرار گیرد.

 

اثبات خیانت


مجازات خیانت به همسر چیست ؟


حال که با دلایل اثبات خیانت آشنا شدید لازم است بدانید که کسی که مرتکب خیانت به همسرش می شود چه مجازاتی در انتظار اوست؟

با توجه به تفکیکی که در بالا میان سه اصطلاح خیانت، روابط نامشروع کمتر از زنا و زنا قائل شدیم، در این بخش به تفکیک مجازات هر یک پرداخته می شود.

برای ملموس شدن موضوع سعی نمودیم تا هر بخش را با ذکر یک مثال برایتان بیان کنیم.


الف- خیانت


فرض کنید مردی بدون اینکه ارتباطی فیزیکی با زنی داشته باشد، صرفاً در حد ارسال پیامک های عاشقانه یا تلفنی حرف زدن اکتفاء می کند.

همسرش متوجه این موضوع شده و به تمامی این پیام ها که صرفاً ابراز احساسات بوده از قبیل عاشقتم، خیلی دوستدارم، تو نباشی زندگی برام معنی نداره و از این دست پیام ها، دسترسی پیدا کرده و پرینتی از این پیام ها هم گرفته است.

در این صورت زن حتی با طرح شکایت راه به جایی نمی برد چون این مستندات اثبات کننده روابط نامشروع کمتر از زنا نمی باشد و عملاً چنین شکوائیه هایی منتهی به قرار منع تعقیب می شود. پس برای اثبات خیانت همسر و تنظیم شکوائیه حتما با آگاهی از قانون و حقوق و بدور از احساسات تصمیم گیری کنید.


ب- روابط نامشروع کمتر از زنا


مردی متوجه رفت و آمد مشکوک همسرش می شود، پس از گفتگوی دوستانه زن مرد را به باد انتقاد گرفته که تو به من شک داری؟ خجالت نمی‌کشی؟ اما بعد از مدتی مرد تصاویری از زنش با مردی غریبه با وضعیتی نامناسب پیدا می کند.

و همچنین به پیام های واتس اپ که گویای داشتن رابطه نامشروع هست، دسترسی پیدا می کند.

در این صورت اثبات زنای محصنه امری محال است چون صرف تصویر یا پیام نمی تواند علم قاضی را به سوی داشتن رابطه نامشروع هدایت کند که در نهایت مجازات رابطه نامشروع ۹۹ ضربه شلاق است.


ج- زنا (زنای محصنه)


در فرضی که یکی از زن و مرد بتواند با بینه شرعی مثل شهادت شهود زنای همسرش را اثبات کند، در صورت نبود شرایط زیر، مرد یا زن زناکار به سنگسار محکوم می شوند (البته در شرایط فعلی سنگسار اجرا نمی شود و قاضی صادرکننده رأی با موافقت رئیس قوه قضاییه به اعدام تبدیل می کند)؛

  • زن و مرد باید در رابطه ازدواج دائمی باشند
  • اموری از قبیل مسافرت، بیماری، عادت ماهانه و … مانع روابط زناشویی نشده باشد
  • قبل از دخول همسر شرعی خود، مرتکب زنای محصنه نشده باشد؛ البته در خصوص این مورد زانی یا زانیه محصنه به حد ۱۰۰ ضربه شلاق، تراشیدن موی سر و به مدت یکسال تبعید محکوم می شود.

 

اثبات خیانت

در فرض دیگر زنی به فیلم رابطه جنسی شوهرش با زنی غریبه دسترسی پیدا می کند اما بیم و ترس این را دارد که قاضی این فیلم را نپذیرد .

در این شرایط فیلم می تواند بعنوان یک اماره قضایی قطعی که موجب اقناع قاضی و تحقق علم قاضی نسبت به زنای محصنه متهم می شود اما شرایط آن از جمله واضح بودن و تحقق دخول شرط است.


چگونگی شکایت خیانت


شکایت روابط نامشروع یا خیانت به زندگی مشترک از جمله جرائم منافی عفت است که روند تحقیقات مقدماتی در دادسرا را طی نمی کند بلکه مستقیماً به دادگاه ارجاع داده خواهد شد و دادگاه تحقیقات مقدماتی را انجام می دهد.

در همین خصوص اگر زن یا مردی که خواهان طرح شکایت علیه همسرش با عنوان روابط نامشروع یا زنای محصنه است، ابتدا باید مستندات و دلایل خود را مبنی بر اثبات خیانت بررسی کند. اگر نتوانید موضوع شکایت را اثبات کنید، مصداق افترا است و ایشان می تواند متقابلاً از شما شکایت کند.

پس اولین گام بررسی مستندات و دلایل مطابق با توضیحات بالاست.

در دومین گام شاکی می تواند با مراجعه به کلانتری محل یا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شکوائیه خود را ثبت کند تا مرجع قضایی پس از بررسی مفاد شکوائیه و مستندات پیوستی، دستور انجام تحقیقات را صادر کند. پس از آن، تمامی اقدامات قضایی به شما ابلاغ الکترونیکی خواهد شد.


نتیجه گیری درخصوص اثبات خیانت همسر


با توجه به مطالبی که در این مقاله ذکر شد باید توجه داشته باشید که اثبات خیانت بدون دلیل و مستندات امکان پذیر نیست . اگر نتوانید هنگام تقدیم شکوائیه خیانت همسر خود را با ادله محکمه پسند ثابت نمایید مصداق افترا بوده و همسرتان می تواند از شما شکایت کند.

امیدواریم که انجام مشاوره های پیش از ازدواج و یا پس از ازدواج (در صورت بروز اختلافات بین زن و شوهر) تبدیل به یک امر عادی شده تا اتفاقاتی از قبیل خیانت به همسر کاهش یابد.